Emocje ...co to takiego?

Emocje, co to takiego?

To słowo, będące połączeniem 2 słów łacińskich: "e" - w, z i do, oraz "movere", czyli ruszać, poruszać się, można przetłumaczyć jako poruszenie, które pochodzi z wewnątrz.

Emocje dzieli się na:

emocje pierwotne - które pojawiają się instynktownie i wywołują taki sam typ reakcji u wszystkich ludzi, są one bezrefleksyjną reakcją na bodziec pochodzący z zewnątrz organizmu (np. reakcja na hałas) lub z wewnątrz (np. lęk przed ciemnością lub owadami).
emocje wtórne - które są wyrażane zgodnie z wyuczonymi w procesie socjalizacji wzorcami (np. czułość do psów, czy kotów w Polsce, a czułość do owadów - w Japonii).

Zbadano, że emocje, w zależności od tego, czy impuls z zewnątrz w pewnych okolicznościach zanim dotrze do kory, może przejść "dolną drogą" bezpośrednio do ciała migdałowatego w mózgu i wywołać natychmiastową reakcję systemu nerwowego i pobudzenie fizjologiczne, a nawet zachowanie odruchowe, zanim jeszcze zdamy sobie sprawę świadomie z sytuacji (np. odruchowo uskakując prze dostrzeżonym kątem oka spadającym konarem) - mamy wówczas do czynienia z afektem - czyli nieświadomą reakcją emocjonalną.

Kiedy zaś ta sama informacja przejdzie "drogą górną" do kory mózgu - mamy do czynienie ze świadomą reakcją emocjonalną - zwaną odczuciem (uczuciem) *

Jakie to ma znaczenie?

Otóż dzięki temu – w pewnych okolicznościach (np. zagrożenia) – gdy pojawią się silne atawistyczne emocje , możemy zareagować odruchowo, szybciej, niż byśmy to zrobili działając świadomie.

Jednak w innych przypadkach, kiedy mamy do czynienia z uczuciami, a nie afektami – możemy zastanowić się jak tę informację i energię płynącą z uczucia – wykorzystać.

Żeby móc to zrobić – trzeba przyjąć, że każda emocja jest informacją płynącą z podświadomości, o tym, że dzieje się coś ważnego dla nas i że trzeba się tym zająć.

Innymi słowy mówiąc – potraktować emocję jako posłańca i pochylić się nad wiadomością z jaką do nas przybywa.

 

Pierwsza Konsultacja - wyślij swój kontakt - odezwę się!

 

 

 

 

 


Wysłanie zgłoszenia oznacza akceptację Polityki prywatności dostępnej do wglądu tutaj

Joanna Lange

Coach Kryzysowy

tel. 506 66 89 64

Skype: joanna.lange7

Gabinet w „Centrum Odkrycie” przy ulicy Sw. Bronisławy 24 w Krakowie  (zobacz na mapie)