Czym jest poczucie własnej wartości?

Czym jest więc osławione "poczucie własnej wartości"?

Jeśli by podejść do tego terminu dosłownie - jest to ocena jaką mamy na swój temat, ocena tego "ile jesteśmy warci", "jak jest nasza wartość".

Ok. Ale wartość w jakiej skali?

Bo przecież nie będziemy przeliczać nas na kilogramy (gdyby nas sprzedać jako towar), ani na to ile jesteśmy w stanie zarobić, czy ile mamy pieniędzy.

Chodzi o to - czy czujemy się wartościowi jako ludzie.

Ale jak to ocenić?

Otóż każdy z nas ma własny, ukształtowany przez rodzinę + własne doświadczenia życiowe i przemyślenia - system wartości.

Każdy z nas wie (a przynajmniej powinien wiedzieć) co jest dla niego wartością . Co więcej, dobrze gdyby wiedział co ma w jego skali większą wartość - czyli jest ważniejsze, a co mniejszą - mniej ważne.

Czasami jest tak, że mimo, iż mamy taką matrycę, taką skalę - nie do końca jesteśmy jej świadomi.

Każdy jednak ocenia siebie samego podług tej skali, niejako "przykładając Siebie" do tej matrycy i oceniając.

I jeśli jest spójny, czyli zna dobrze swoje wartości i faktycznie są one jego, a nie tylko "zasymilowane" - zazwyczaj dąży do tego, żeby te wartości w swoim życiu pielęgnować i najczęściej ocenia siebie pozytywnie w swojej skali - i kiedy to mu się udaje zrobić - ma wysokie poczucie własnej wartości.

Natomiast jeśli ktoś uważa coś za wartość, ale nie realizuje jej w życiu, albo realizuje w małym stopniu - to ocenia siebie słabo - bo słabo wypada w konfrontacji ze swoją matrycą wartości - i ma niskie poczucie własnej wartości.

To samo zdarza się, jeśli ktoś "przymierza" się do matrycy, która wcale nie jest jego.

Np. ktoś deklaruje, ze najważniejsze są dla niego pieniądze, a mimo tego że je ma - nie czuje się wartościowy, ma niskie poczucie wartości, bo np. nie układa mu się w rodzinie , a tak w głębi serca - rodzina, relacje są dla niego najważniejsze,


Zastanów się więc - co jest dla Ciebie najważniejsze.


 

 

Pierwsza Konsultacja - wyślij swój kontakt - odezwę się!

 

 

 

 

 


Wysłanie zgłoszenia oznacza akceptację Polityki prywatności dostępnej do wglądu tutaj

Joanna Lange

Coach Kryzysowy

tel. 506 66 89 64

Skype: joanna.lange7

Gabinet w „Centrum Odkrycie” przy ulicy Sw. Bronisławy 24 w Krakowie  (zobacz na mapie)